Bunker Forum


 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Euro 2008 eshte prane finales.Kush mendoni se dota fitoje?
Mon Jun 23, 2008 10:26 am nga BunkerForum

» SMS dashurie
Sat Apr 05, 2008 1:59 pm nga BunkerForum

» Mosha e duhur per te filluar aktivitetin seksual?
Sat Apr 05, 2008 1:49 pm nga BunkerForum

» Islami nė Shqipėri
Sat Apr 05, 2008 1:41 pm nga BunkerForum

» Besimet fetare
Sat Apr 05, 2008 1:38 pm nga BunkerForum

» GJUHA SHQIPE
Sat Apr 05, 2008 1:37 pm nga BunkerForum

» Ju pelqen website i ri i Freedom Forum?
Wed Apr 02, 2008 5:00 pm nga BunkerForum

» Ju kerkojme ndjese per keto pamje te tmerrshme qe do shikoni
Wed Oct 03, 2007 11:08 pm nga Vizitor

» OH SHQIPE
Wed Oct 03, 2007 1:37 pm nga BunkerForum

Portali
 
Forumi

Chat

Lajmet e fundit:
Moti   TiranėTirane    PrishtinėPrishtine   ShkupShkup    KumanovėKumanove    PodgoricėPodgorice    PrizrenPrizren   DurrėsDurres    ShkodėrShkodra    OhėrOher    UlqinUlqin
Kramer: Kosova nuk pėrbėn precedent; statusi nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė
Zyrtari i Departamentit amerikan tė Shtetit, David Kramer, deklaroi se qoftė nė 10 dhjetor qoftė pas kėsaj date procesi i statusit tė Kosovės “nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė”. (lexoni dhe komentoni ...)
Tiranė, nis votimi nė Zonėn 31, nė garė 5 kandidatė
Rreth 41 mije zgjedhės tė regjistruar tė zonės 31 nė kryeqytet do t’u drejtohen sot kutive te votimit per te zgjedhur deputetin e ardhshem, nje vend i mbetur vakant ne parlament pas zgjedhjes se Bamir Topit ne postin e Presidentit te Republikes. (lexoni dhe komentoni ...)
Kouchner: Kosova ėshtė para sė gjithash ēėshtje evropiane
Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice u takua me Ministrin e Jashtėm francez, Bernard Kouchner, nė Departamentin e Shtetit pėr bisedime qė pėrfshijnė ēėshtje si Irani, Kosova dhe Darfuri. (lexoni dhe komentoni ...)

 
Moti

Kėnget
 Download   
2 Die 4 & Anjeza - ngadale
0:34128 kbps44.1 kHz0.56 Mb
 Download   
2 die 4 - 24 ore
4:45192 kbps44.1 kHz6.85 Mb
 Download   
2 die 4 - Ajo qe une shikoj
4:21128 kbps44.1 kHz4.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Anes detit i palare
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Bitch
5:17128 kbps44.1 kHz5.07 Mb
 Download   
2 Die 4 - Dedikuar Asaj
4:49128 kbps44.1 kHz4.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Djemte e keqinj
4:22112 kbps44.1 kHz3.68 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emigracioni
5:52128 kbps44.1 kHz5.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emri yt tani eshte bitch
4:05128 kbps44.1 kHz3.92 Mb
 Download   
2 Die 4 - Fieri
4:56128 kbps44.1 kHz4.74 Mb
 Download   
2 Die 4 - I jashteligjshem
5:22128 kbps44.1 kHz5.16 Mb
 Download   
2 die 4 - Jetes Sone 2
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Jetes Sone 3
5:34192 kbps44.1 kHz8.02 Mb
 Download   
2 die 4 - Ju me bet ky qe jam sot
5:44128 kbps44.1 kHz5.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kape pak me poshte
4:02112 kbps44.1 kHz3.39 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kjo eshte jeta jone
5:23128 kbps44.1 kHz5.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Me Pelqen
4:41128 kbps44.1 kHz4.50 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mesazh Per Nje Te Huaj
4:53128 kbps44.1 kHz4.70 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mos me Thuaj
3:58128 kbps44.1 kHz3.81 Mb
 Download   
2 die 4 - nano ik
3:59128 kbps44.1 kHz3.83 Mb
 Download   
2 Die 4 - Nene
4:44128 kbps44.1 kHz4.55 Mb
 Download   
2 die 4 - Nuk e qijme per as nje shkerdhate
5:28128 kbps44.1 kHz5.25 Mb
 Download   
2 Die 4 - Party
3:40128 kbps44.1 kHz3.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Per Te Gjithe 2 Die 4-et
3:32128 kbps44.1 kHz3.40 Mb
 Download   
2 Die 4 - Te pa fajshem
4:41128 kbps44.1 kHz4.51 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vetem leke
4:36128 kbps44.1 kHz4.42 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vitet e humbura
4:33128 kbps44.1 kHz4.37 Mb
 Download   
2die 4 - Ti smund te jesh si une
5:0096 kbps44.1 kHz3.61 Mb

________________________
 

 

 

 


_________________________________________________________
 
 


Share | 
 

 che

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BunkerForum
Admin
BunkerForum

Male
Numri i postimeve : 24
Age : 31
Localisation : Tirana
Emploi : Student
Loisirs : asdf jkl
Registration date : 12/07/2007

Character sheet
Lojra Lojra:
0/0  (0/0)
Ruso:

MesazhTitulli: che   Tue Sep 25, 2007 3:16 pm

Feliks Rodrigez rrėfen orėt e fundit tė djalit tė revolucionit qė pati jetė tė shkurtėr, por famė tė madhe
"Nuk doja ta vrisja Ēe-nė"
Pėr ish-agjentin e CIA-s, Gevara ishte njeri qė tė ngjallte respekt


Rreth fundit tė verės sė vitit 1967, njė agjent i degės sė Majamit tė "Central Intelligence Agency", thirri 16 disidentė kubanė pėr tė pėrzgjedhur mes tyre njė vullnetar, tė cilit do t‘i ngarkohej njė mision sekret nė Amerikėn e Jugut. Objektivi i operacionit ishte njė "peshk i madh": Ernesto "Ēe" Gevara de la Serna, nė atė kohė lideri revolucionar mė i famshėm nė botė, qė fshihej bashkė me guerilasit e tij nė pyjet boliviane. Kishte mbėrritur aty pas pėrfundimit tė njė udhėtimi tė gjatė nė Afrikė, ku ishte pėrpjekur tė ndizte shkėndijat e revolucionit komunist. Amerikanėve u nevojitej dikush qė tė ndihmonte forcat e armatosura boliviane nė gjuetinė ndaj tij.

Nė fund tė bisedės me secilin nga kandidatėt, agjentėt e CIA-s bėnin pyetjen: "Nė rast se do tė tė pėrzgjidhnim si njeriun mė tė pėrshtatshėm pėr kėtė mision, kur do tė ishe i gatshėm tė niseshe"? Pjesa mė e madhe e kubanezėve kėrkuan disa ditė kohė. Mė pas i erdhi radha njė 26-vjeēari tė diplomuar nė inxhinieri: "Po tė mė jepni kohė tė kthehem nė shtėpi, marr sendet e mia, pėrshėndes gruan, kthehem kėtu e nisem. Nė rast se e keni me ngut mė lejoni t‘i bėj njė telefonatė. Nėse nuk ka kohė as pėr kėtė, ja tek ėshtė numri, telefonojini ju dhe i thoni se m‘u desh tė nisesha urgjentisht".

Pas pėrshtypjes qė i bėri pėrgjigjja, agjenti amerikan shkroi emrin e kandidatit: Feliks Ismael Rodrigez. Edhe pse nė moshė tė re, kubani kishte mjaft pėrvojė nė aksionet e fshehta. Kishte kryer misione spiunazhi nė operacionin qė i parapriu zbarkimit nė Gjirin e Derrave. Operacioni dėshtoi tėrėsisht dy ditė para se tė niste, duke lėnė dhjetėra disidentė kubanė - tė futur ndėrkohė nė Kubė - nė duart e forcave revolucionare tė Kastros. Tani inxhinierit tė ri i jepej rasti tė hakmerrej: tė shtinte nė dorė e tė pushkatonte njeriun qė bashkė me Fidel Kastron ishin kthyer nė simbol tė revolucionit komunist.

Sot, 40 vjet pas asaj ngjarjeje, nė zyrėn e tij nė Havanėn e Vogėl, - duke kėrkuar detaje tė fshehura nė skutat mė tė errėta tė kujtesės - rrėfen gjuetinė ndaj komandantit komunist, e cila tashmė ėshtė bėrė e famshme. Thuajse 70-vjeēar, i rėnduar nga pesha e viteve dhe nga arratia e gjatė jashtė kufijve tė vendit tė tij, ky ish-njeri i CIA-s - ose luftėtari hije, siē e kanė quajtur - nuk e lė veten tė bėhet pre e emocioneve. Me tė folurėn, ku dallohet qartė prejardhja latine, tregon me qetėsi anekdotat e njė jete tė ēuar mes misioneve sekrete nė njė botė tė ndarė nga Lufta e Ftohtė. Rodrigez ka ndihmuar qeveritė e Bolivisė, Venezuelės, Perusė dhe Salvadorit pėr tė luftuar forcat guerilase, udhėtoi shpesh nė Vietnam dhe ka qenė ndėrmjetės pėr shitjen e armėve pėr rebelėt e Nikaraguas. Ėshtė mik personal i Xhorxh Bush plakut, si edhe eksponentėve tė tjerė tė lartė amerikanė. Sot ėshtė president i Brigadės 2506, njė shoqatė ku janė grumbulluar veteranėt e Gjirit tė Derrave, si edhe tė tjerė tė arratisur kubanė. Por, pėr faqet e historisė do tė mbetet gjithnjė "njeriu qė zuri Ēe Gevarėn".

Me mbėrritjen nė Bolivi, Rodrigez gjeti njė ushtri tė stėrvitur keq e tė pamotivuar. "Vendosa tė stėrvis njė grup dhe tė dėrgoja pararojė njerėz qė njihnin gjuhėt lokale". Ndėrkaq, Gevara dhe guerilasit e tij kishin gjetur strehė te njė fshatar, Honorato Rohas, i cili do ta tradhtonte mė pas, duke vėnė nė dijeni ushtrinė pėr praninė e komunistit. Por, ishte edhe dikush tjetėr qė do t‘i jepte mundėsinė Rodrigezit tė shtinte nė dorė Ēe Gevarėn. Quhej Hoze Kastijo Ēavez dhe njihej me emrin Pako. "Kur mėsova pėr arrestimin e tij, u kėrkova bolivianėve ta merrnin nė pyetje", tregon Rodrigez: "Pako ishte plagosur rėndė dhe druhej mos e pushkatonim. E kuruam dhe ai na e shpėrbleu duke na dhėnė shumė informacione tė rėndėsishme. I ishte premtuar se do tė dėrgohej nė Kubė e mė pas nė Bashkimin Sovjetik, por kurrė nuk ia mbajtėn kėtė premtim. Na shpjegoi se batalioni lėvizte me Gevarėn nė qendėr dhe me dy reparte - njėri pararojė dhe tjetri praparojė, me njė kilometėr distancė. Kėshtu qė kur zumė tre njerėz tė pararojės kuptuam se Ēe Gevarėn e kishim afėr".


Gevara i dha Rodrigezit llullėn e vet, ndėrkohė qė mė pas kubani shtiu nė dorė edhe "Roleksin" e tė burgosurit. Sot e ruan nė njė kasafortė. Mė pas pėrqafohen nė shenjė lamtumire. "Mė tha t‘i dėrgoja fjalė sė shoqes tė martohej pėrsėri e tė gjente lumturinė. Pas kėsaj dola. U kėrkova ushtarėve t‘i qėllonin nga kraharori e poshtė, qė tė dukej sikur ishte vrarė nė luftim e sipėr. Pak minuta mė pas, nė orėn 1.10, dėgjova tė shtėnat".

Teksa rrėfen Rodrigez qėndron i qetė, nuk tregon asnjė shenjė emocioni. Brejtje ndėrgjegjeje? "Jo. Dhe asnjė pėr Ēe Gevarėn. Kishte vrarė njerėz me gjakftohtėsi. Dėrgonte njerėz pėrpara togės sė pushkatimit pėr motive tė pajustifikueshme. Kam dėgjuar shumė histori mbi mizorinė e tij". Pėrse ėshtė bėrė mit? "Pėr shkak tė propagandės kastriste. Ndryshe Kastros do t‘i duhej tė pranonte se kishte dėshtuar me Ēe Gevarėn. Kėtė ma tha vetė Ēe gjatė bisedės sė shkurtėr qė bėmė pėrpara se tė vritej. Mė tregoi se si ai - student mjekėsie nga Argjentina - kishte arritur tė bėhej president i Bankės Shtetėrore tė Kubės. Njė ditė, gjatė njė mbledhjeje, Fideli i kishte pyetur tė gjithė tė pranishmit nėse mes tyre gjendej ndonjė ekonomist i vėrtetė. Ēe ngriti dorėn dhe u emėrua president. Nė tė vėrtetė nė rrėmujė nuk kishte dėgjuar mirė. I ishte dukur sikur Kastro kishte thėnė komunist".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bunker.forumsq.net
 
che
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bunker Forum :: ZONE E LIRE :: FOL dhe mos mbaj asnje fjale-
Kėrce tek: