Bunker Forum


 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Euro 2008 eshte prane finales.Kush mendoni se dota fitoje?
Mon Jun 23, 2008 10:26 am nga BunkerForum

» SMS dashurie
Sat Apr 05, 2008 1:59 pm nga BunkerForum

» Mosha e duhur per te filluar aktivitetin seksual?
Sat Apr 05, 2008 1:49 pm nga BunkerForum

» Islami nė Shqipėri
Sat Apr 05, 2008 1:41 pm nga BunkerForum

» Besimet fetare
Sat Apr 05, 2008 1:38 pm nga BunkerForum

» GJUHA SHQIPE
Sat Apr 05, 2008 1:37 pm nga BunkerForum

» Ju pelqen website i ri i Freedom Forum?
Wed Apr 02, 2008 5:00 pm nga BunkerForum

» Ju kerkojme ndjese per keto pamje te tmerrshme qe do shikoni
Wed Oct 03, 2007 11:08 pm nga Vizitor

» OH SHQIPE
Wed Oct 03, 2007 1:37 pm nga BunkerForum

Portali
 
Forumi

Chat

Lajmet e fundit:
Moti   TiranėTirane    PrishtinėPrishtine   ShkupShkup    KumanovėKumanove    PodgoricėPodgorice    PrizrenPrizren   DurrėsDurres    ShkodėrShkodra    OhėrOher    UlqinUlqin
Kramer: Kosova nuk pėrbėn precedent; statusi nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė
Zyrtari i Departamentit amerikan tė Shtetit, David Kramer, deklaroi se qoftė nė 10 dhjetor qoftė pas kėsaj date procesi i statusit tė Kosovės “nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė”. (lexoni dhe komentoni ...)
Tiranė, nis votimi nė Zonėn 31, nė garė 5 kandidatė
Rreth 41 mije zgjedhės tė regjistruar tė zonės 31 nė kryeqytet do t’u drejtohen sot kutive te votimit per te zgjedhur deputetin e ardhshem, nje vend i mbetur vakant ne parlament pas zgjedhjes se Bamir Topit ne postin e Presidentit te Republikes. (lexoni dhe komentoni ...)
Kouchner: Kosova ėshtė para sė gjithash ēėshtje evropiane
Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice u takua me Ministrin e Jashtėm francez, Bernard Kouchner, nė Departamentin e Shtetit pėr bisedime qė pėrfshijnė ēėshtje si Irani, Kosova dhe Darfuri. (lexoni dhe komentoni ...)

 
Moti

Kėnget
 Download   
2 Die 4 & Anjeza - ngadale
0:34128 kbps44.1 kHz0.56 Mb
 Download   
2 die 4 - 24 ore
4:45192 kbps44.1 kHz6.85 Mb
 Download   
2 die 4 - Ajo qe une shikoj
4:21128 kbps44.1 kHz4.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Anes detit i palare
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Bitch
5:17128 kbps44.1 kHz5.07 Mb
 Download   
2 Die 4 - Dedikuar Asaj
4:49128 kbps44.1 kHz4.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Djemte e keqinj
4:22112 kbps44.1 kHz3.68 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emigracioni
5:52128 kbps44.1 kHz5.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emri yt tani eshte bitch
4:05128 kbps44.1 kHz3.92 Mb
 Download   
2 Die 4 - Fieri
4:56128 kbps44.1 kHz4.74 Mb
 Download   
2 Die 4 - I jashteligjshem
5:22128 kbps44.1 kHz5.16 Mb
 Download   
2 die 4 - Jetes Sone 2
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Jetes Sone 3
5:34192 kbps44.1 kHz8.02 Mb
 Download   
2 die 4 - Ju me bet ky qe jam sot
5:44128 kbps44.1 kHz5.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kape pak me poshte
4:02112 kbps44.1 kHz3.39 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kjo eshte jeta jone
5:23128 kbps44.1 kHz5.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Me Pelqen
4:41128 kbps44.1 kHz4.50 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mesazh Per Nje Te Huaj
4:53128 kbps44.1 kHz4.70 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mos me Thuaj
3:58128 kbps44.1 kHz3.81 Mb
 Download   
2 die 4 - nano ik
3:59128 kbps44.1 kHz3.83 Mb
 Download   
2 Die 4 - Nene
4:44128 kbps44.1 kHz4.55 Mb
 Download   
2 die 4 - Nuk e qijme per as nje shkerdhate
5:28128 kbps44.1 kHz5.25 Mb
 Download   
2 Die 4 - Party
3:40128 kbps44.1 kHz3.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Per Te Gjithe 2 Die 4-et
3:32128 kbps44.1 kHz3.40 Mb
 Download   
2 Die 4 - Te pa fajshem
4:41128 kbps44.1 kHz4.51 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vetem leke
4:36128 kbps44.1 kHz4.42 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vitet e humbura
4:33128 kbps44.1 kHz4.37 Mb
 Download   
2die 4 - Ti smund te jesh si une
5:0096 kbps44.1 kHz3.61 Mb

________________________
 

 

 

 


_________________________________________________________
 
 


Share | 
 

 Injorimi i nje helmimi nga ushqimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BunkerForum
Admin
BunkerForum

Male
Numri i postimeve : 24
Age : 31
Localisation : Tirana
Emploi : Student
Loisirs : asdf jkl
Registration date : 12/07/2007

Character sheet
Lojra Lojra:
0/0  (0/0)
Ruso:

MesazhTitulli: Injorimi i nje helmimi nga ushqimi   Fri Sep 28, 2007 8:38 pm

Injorimi i njė helmimi nga ushqimi
Edmond Panariti


Humbja tragjike e sė miturės nga Vlora nga njė helmim i cili mendohet se ėshtė me prejardhje nga ushqimi, dėshmon mbi tė gjitha shkallėn e lartė tė rrezikut, i cili kėrcėnon ēdo njėrin prej nesh.

Por edhe mė dramatik paraqitet fakti se deri mė tani dhe ndoshta kurrė ndonjėherė nuk do tė kemi rastin tė sqarohemi mbi shkakun e vėrtetė tė kėsaj tragjedie. Nė njė tė pėrditshme shqiptare pata rastin tė njihem me zbardhjen qė institucionet tona tė fushės i bėnė kėtij rasti. Ky rast cilėsohet nga to si njė gastroenterit qė mund tė jetė i shkaktuar ose nga njė virus, ose nga njė bakter, ose ngaā€¦?!

Nė vijim, njoftohemi se analizat janė nė proces dhe do tė duhen edhe 7 ditė dhe net deri nė pėrfundimin e tyre?!. Ndėrkaq, njė tjetėr institut, i cili mban emrin sugjestionues tė sigurisė ushqimore dhe qė ndodhet jo mė larg se 10 metra nga i pari, duket se padrejtėsisht nuk ėshtė i pėrfshirė fare me kėtė ēėshtje.

Nė fakt, do tė mjaftonin vetėm tė dhėnat gojore me karakter episodik tė ofruara nga prindėrit e fėmijės, si dhe shpėrthimi i shenjave klinike tė njė helmimi tek e ndjera para vdekjes, pėr tė kuptuar se kemi tė bėjmė me njė gastroenterit tė vrullshėm, me pasojė vdekjen nga ushqimi i ndotur.

Por ironikisht kjo lloj emėrtese, qė dikush ka kurajon ta quajė edhe diagnozė, nė fakt nuk shpreh asgjė. Kjo, ngaqė sot njihen me qindra nė mos me mijėra agjentė infektivė dhe lėndė helmuese, tė cilat veprimin e tyre e shfaqin pikėrisht si njė ////gastroeterit akut.

Ēuditėrisht, dallimi ndėrmjet kėtyre shkaktarėve ėshtė po aq i madh sa edhe rrethanat e pranisė sė tyre nė ushqim. E thėnė ndryshe, njė gastroenterit vdekjeprurės i shkaktuar nga helmimi me arsenik, dallon nga njė /////gastroenterit i shkaktuar nga njė helm bakterial ose nga myqet.

Ky dallim qėndron para sė gjithash nė gjasat qė bėjnė qė i pari tė shihet si njė akt kriminal, ndėrsa i dyti pėrgjithėsisht si njė ndotje banale e ushqimit.

Pėr kėtė arsye, edhe rasti fatkeq i vajzės nga Vlora mbetet njė proces i hapur hetimor me shumė pista, pėrderisa asnjė institucion kombėtar ose ndėrkombėtar i njohur, nuk shprehet zyrtarisht mbi shkakun e pėrcaktuar dhe tė vėrtetuar tė helmimit. Madje, ende nuk dihet nėse prokuroria ka nisur njė proces hetimor rreth kėtij rasti.

Por, pyetja qė shtrohet ėshtė: -A ekzistojnė brenda vendit qendra kėrkimore dhe shkencore tė afta tė pėrcaktojnė me kompetencė profesionale shkakėsinė e kėtij helmimi? Cili ėshtė ai autoritet kombėtar i ushqimit, i cili bėhet garant pėr jetėn e fėmijėve dhe tė familjeve tona? A duhet t‘u drejtohemi nė mirėbesim restoranteve, fast-foodeve apo tregut tė prodhimeve pėr ushqimin e pėrditshėm?

Pėr fat tė keq, nė vendin tonė nuk ekziston asnjė qendėr kėrkimore ose laborator i akredituar, i cili tė marrė mbi supe njė pėrgjegjėsi tė tillė. Rasti i vogėlushes nga Vlora, i dasmorėve nga Librazhdi dhe i shumė rasteve tė tjera tė mėparshme, tė cilat vazhdojnė tė mbeten tė zhytura nė mister, e dėshmon mė sė miri kėtė.

Pėr ironi tė fatit, pikėrisht nė qytetin e Vlorės, fare pranė familjes qė u prek nga tragjedia, ndodhet njė laborator i cilėsisė dhe i sigurisė sė ushqimit, i pajisur me aparatura tė sofistikuara pėr tė kryer tė gjithė spektrin e analizave tė kėrkuara nė ushqime. Ky laborator, i cili ėshtė fryt i investimeve prej disa qindramijėra eurosh dhe qė natyrshėm pritej qė tė pėrcaktonte shkakėsinė, si dhe tė nxirrte pėrgjegjėsitė e rastit, ėshtė plotėsisht jashtė loje. Ashtu sikundėr ndodhen jashtė loje edhe laboratorėt dhe institucionet e tjera tė vendit tė ngarkuara me ligj pėr mbikėqyrjen e sigurisė sė ushqimit.

Konsumatorėt tanė duhet ta dinė se ushqimi i tyre i pėrditshėm, qoftė ky lėndė e parė, ose prodhim i gatshėm nuk analizohet pėr prani tė lėndėve helmuese, ndotėsve mjedisorė, lėndėve abuzive ngjyruese, aromatizuese dhe konservuese.

Madje, nė mėnyrė naive, cilėsia dhe siguria e prodhimeve ushqimore u besohet vetėm etiketės ose dokumentacionit tė prodhuesit.

Pėr kėtė arsye, ka shumė tė ngjarė qė croissant-i, lėngu i frutave ose ndonjė ushqim tjetėr i konsumuar nga vajza, tė kenė qenė me etiketa tė rregullta, ku vetėm formalisht garantohej cilėsia dhe siguria e tyre. E, megjithatė, tragjedia ėshtė aty pėr tė na dėshmuar se ato duhet tė kenė qenė patjetėr bartės tė infeksioneve ose tė helmeve vdekjeprurėse.

Mė spektakolare dhe komike paraqitet edhe pėrplasja institucionale nė trajtimin e kėtij rasti. /////////////Pavarėsisht se pjesė tė sė njėjtės qeverisjeje, dy ministritė ajo e Shėndetėsisė dhe ajo e Bujqėsisė dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit, luajnė pingpong duke akuzuar reciprokisht njėra-tjetrėn pėr neglizhenca tė pafalshme. Nė kėtė mėnyrė, ato i japin pėrgjigje edhe pyetjes qė shtruam mė lart lidhur me ekzistencėn e njė autoriteti unik kombėtar tė ushqimit nė vendin tonė.

Qartazi konflikti midis tyre dėshmon se tek ne ende nuk ekziston njė autoritet unik nė fushėn e sigurisė ushqimore dhe ēka ėshtė mė shqetėsuese as edhe njė kuadėr i konsoliduar ligjor, i cili tė pėrjashtojė mbivendosjen e pėrgjegjėsive, tė pėrplasjeve institucionale apo qė tė ndalojė atė qė nė gjuhėn popullore njihet me shprehjen ā€³Njėri i bie gozhdės dhe tjetri patkoit".

Por, ajo qė duket shumė shqetėsuese, ėshtė se edhe pėrpjekjet pėr krijimin e njė autoriteti unik dhe integral nė fushėn e ushqimit shfaqen tė dėshtuara qė nė start.

Kėshtu, pėr shembull, nė projektligjin pėr ushqimin, i cili po pėrgatitet tė kalojė sė shpejti nė Kuvendin e Shqipėrisė, autoriteti kombėtar i ushqimit konsiderohet si departament i kėsaj ministrie, kur ky institucion i shėrben jo vetėm garantimit tė shėndetit dhe tė interesave tė konsumatorit, por mbi tė gjitha sigurisė kombėtare. E ritheksoj edhe njė herė tė sigurisė kombėtare.

Kjo, pėr arsyen e njohur se ushqimi pėrbėn vektorin mė interesant pėr veprimtaritė terroriste, sepse dihet se nė mėnyrė tė domosdoshme dhe tė pėrditshme ai duhet tė futet nė trupin tonė. Po kėshtu, tė gjitha katastrofat globale ekologjike kanė si pikėn e tyre mė kritike ushqimin e pėrditshėm. Nuk mundet tė mos kujtojmė me kėtė rast ndotjen nė masė tė ushqimeve tona pas aksidentit bėrthamor tė Ēernobilit, nga i cili njėzet vjet mė parė u ndot rėndė edhe vendi ynė.

Pėr kėtė arsye, Autoriteti Kombėtar i Ushqimit duhet tė gėzojė njė status tė veēantė ndėrdikasterial, me varėsi tė drejtpėrdrejtė nga Kryeministri ose Parlamenti dhe jo tė degradojė si njė apendiks i njė dikasteri. Kjo duhet tė shprehet qartazi nė ligj.

Sė fundi, pyetja qė shtrohet ėshtė: -A duhet t‘i drejtohemi me mirėbesim ofruesve tė ushqimit, qofshin kėta prodhues, tregtarė, shitės, kuzhinierė, kamerierė e tė tjerė?

Pėrderisa nuk kemi rrugė tjetėr, pėrgjigjja qė mund tė jepet ėshtė njė ā€³poā€³ me kusht.

Me kushtin e vetėm qė tė ndėrtojmė sa mė parė njė strategji tė qėndrueshme nė fushėn e sigurisė sė ushqimit. Me kushtin qė tė rishohim dhe ndryshojmė rrėnjėsisht kuadrin ligjor dhe institucional nė fushėn e cilėsisė dhe tė sigurisė sė ushqimit, duke forcuar kontrollet, duke rritur aftėsitė teknike analitike tė instituteve tona. Me kushtin qė tė garantojmė transparencė tė plotė nė komunikimin me publikun, pėr t‘i kthyer kėtij tė fundit besimin tashmė thellėsisht tė tronditur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bunker.forumsq.net
 
Injorimi i nje helmimi nga ushqimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bunker Forum :: ZONE E LIRE :: FOL dhe mos mbaj asnje fjale-
Kėrce tek: