Bunker Forum


 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Euro 2008 eshte prane finales.Kush mendoni se dota fitoje?
Mon Jun 23, 2008 10:26 am nga BunkerForum

» SMS dashurie
Sat Apr 05, 2008 1:59 pm nga BunkerForum

» Mosha e duhur per te filluar aktivitetin seksual?
Sat Apr 05, 2008 1:49 pm nga BunkerForum

» Islami nė Shqipėri
Sat Apr 05, 2008 1:41 pm nga BunkerForum

» Besimet fetare
Sat Apr 05, 2008 1:38 pm nga BunkerForum

» GJUHA SHQIPE
Sat Apr 05, 2008 1:37 pm nga BunkerForum

» Ju pelqen website i ri i Freedom Forum?
Wed Apr 02, 2008 5:00 pm nga BunkerForum

» Ju kerkojme ndjese per keto pamje te tmerrshme qe do shikoni
Wed Oct 03, 2007 11:08 pm nga Vizitor

» OH SHQIPE
Wed Oct 03, 2007 1:37 pm nga BunkerForum

Portali
 
Forumi

Chat

Lajmet e fundit:
Moti   TiranėTirane    PrishtinėPrishtine   ShkupShkup    KumanovėKumanove    PodgoricėPodgorice    PrizrenPrizren   DurrėsDurres    ShkodėrShkodra    OhėrOher    UlqinUlqin
Kramer: Kosova nuk pėrbėn precedent; statusi nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė
Zyrtari i Departamentit amerikan tė Shtetit, David Kramer, deklaroi se qoftė nė 10 dhjetor qoftė pas kėsaj date procesi i statusit tė Kosovės “nuk mund tė zgjasė pėrgjithmonė”. (lexoni dhe komentoni ...)
Tiranė, nis votimi nė Zonėn 31, nė garė 5 kandidatė
Rreth 41 mije zgjedhės tė regjistruar tė zonės 31 nė kryeqytet do t’u drejtohen sot kutive te votimit per te zgjedhur deputetin e ardhshem, nje vend i mbetur vakant ne parlament pas zgjedhjes se Bamir Topit ne postin e Presidentit te Republikes. (lexoni dhe komentoni ...)
Kouchner: Kosova ėshtė para sė gjithash ēėshtje evropiane
Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice u takua me Ministrin e Jashtėm francez, Bernard Kouchner, nė Departamentin e Shtetit pėr bisedime qė pėrfshijnė ēėshtje si Irani, Kosova dhe Darfuri. (lexoni dhe komentoni ...)

 
Moti

Kėnget
 Download   
2 Die 4 & Anjeza - ngadale
0:34128 kbps44.1 kHz0.56 Mb
 Download   
2 die 4 - 24 ore
4:45192 kbps44.1 kHz6.85 Mb
 Download   
2 die 4 - Ajo qe une shikoj
4:21128 kbps44.1 kHz4.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Anes detit i palare
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Bitch
5:17128 kbps44.1 kHz5.07 Mb
 Download   
2 Die 4 - Dedikuar Asaj
4:49128 kbps44.1 kHz4.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Djemte e keqinj
4:22112 kbps44.1 kHz3.68 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emigracioni
5:52128 kbps44.1 kHz5.63 Mb
 Download   
2 Die 4 - Emri yt tani eshte bitch
4:05128 kbps44.1 kHz3.92 Mb
 Download   
2 Die 4 - Fieri
4:56128 kbps44.1 kHz4.74 Mb
 Download   
2 Die 4 - I jashteligjshem
5:22128 kbps44.1 kHz5.16 Mb
 Download   
2 die 4 - Jetes Sone 2
6:43128 kbps44.1 kHz6.45 Mb
 Download   
2 Die 4 - Jetes Sone 3
5:34192 kbps44.1 kHz8.02 Mb
 Download   
2 die 4 - Ju me bet ky qe jam sot
5:44128 kbps44.1 kHz5.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kape pak me poshte
4:02112 kbps44.1 kHz3.39 Mb
 Download   
2 Die 4 - Kjo eshte jeta jone
5:23128 kbps44.1 kHz5.18 Mb
 Download   
2 Die 4 - Me Pelqen
4:41128 kbps44.1 kHz4.50 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mesazh Per Nje Te Huaj
4:53128 kbps44.1 kHz4.70 Mb
 Download   
2 Die 4 - Mos me Thuaj
3:58128 kbps44.1 kHz3.81 Mb
 Download   
2 die 4 - nano ik
3:59128 kbps44.1 kHz3.83 Mb
 Download   
2 Die 4 - Nene
4:44128 kbps44.1 kHz4.55 Mb
 Download   
2 die 4 - Nuk e qijme per as nje shkerdhate
5:28128 kbps44.1 kHz5.25 Mb
 Download   
2 Die 4 - Party
3:40128 kbps44.1 kHz3.52 Mb
 Download   
2 Die 4 - Per Te Gjithe 2 Die 4-et
3:32128 kbps44.1 kHz3.40 Mb
 Download   
2 Die 4 - Te pa fajshem
4:41128 kbps44.1 kHz4.51 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vetem leke
4:36128 kbps44.1 kHz4.42 Mb
 Download   
2 Die 4 - Vitet e humbura
4:33128 kbps44.1 kHz4.37 Mb
 Download   
2die 4 - Ti smund te jesh si une
5:0096 kbps44.1 kHz3.61 Mb

________________________
 

 

 

 


_________________________________________________________
 
 


Share | 
 

 AKSIDENTET

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BunkerForum
Admin
BunkerForum

Male
Numri i postimeve : 24
Age : 31
Localisation : Tirana
Emploi : Student
Loisirs : asdf jkl
Registration date : 12/07/2007

Character sheet
Lojra Lojra:
0/0  (0/0)
Ruso:

MesazhTitulli: AKSIDENTET   Tue Sep 25, 2007 3:35 pm

Shifrat janė tė frikshme. Pėrveē humbjeve njerėzore, pėrplasjet me makina shkaktojnė dėme financiare tė pallogaritshme
Aksidentet, vdekjet qė kushtojnė miliarda
Sa ėshtė dėmi total qė i shkaktohet ekonomisė shqiptare nga vdekjet nė rrugė


Shqipėria, pėr shkak tė aksidenteve
automobilistike,
po pėrballet me njė
situatė tė frikshme me
humbje jo vetėm njerėzore, por
edhe financiare. Sipas standardeve
ndėrkombėtare, pėr ēdo
jetė tė humbur, dėmi total nė
ekonomi luhatet nga 1 deri nė 2
pėr qind tė Prodhimit tė Pėrgjithshėm
Kombėtar. Sipas vlerėsimeve
mė tė fundit, PBB e Shqipėrisė
llogaritet aktualisht nė
rreth 9 miliardė dollarė, qė do tė
thotė se njė jetė e humbur nė aksidente
kushton rreth 90 milionė
dollarė, deri nė 180 milionė dollarė.
Nė fakt, ky tregues mund tė
merret me rezerva, pasi ai ndryshon
nė varėsi tė ekonomisė sė njė
vendi. Ai ėshtė llogaritur pėr
vende me zhvillim ekonomik tė
lartė, ku burimet njerėzore po
marrin gjithmonė e mė shumė
pėrparėsi dhe shikohen si njė nga
faktorėt kryesorė qė pėrcaktojnė
rritjen ekonomike tė njė vendi.
Nė rastin e Shqipėrisė, koeficienti
i humbjeve qė vijnė nga njė aksident
duhet tė jetė mė i vogėl, por
gjithsesi shifra mbetet shumė e
larė. Ky tregues llogaritet si kontribut
qė ēdo individ i humbur nė
aksident do tė kishte dhėnė gjatė
gjithė jetės sė tij nėse do tė ishte
gjallė, nė formėn e taksave pėr
buxhetin. Deri nė vitin 1996, nė
15 vendet e atėhershme tė Bashkimit
Evropian humbnin jetėn nė
aksidente rreth 50 mijė persona
nė vit, 150 mijė mbeteshin handikapė
dhe 1 milion e 600 mijė plagoseshin. Kur pėr herė tė parė u
bė njė llogaritje e humbjeve qė
pėsonte ekonomia e Bashkimit
Evropian nga kėto aksidente, doli
se shifra totale ishte rreth 162 miliardė
euro, ose e thėnė ndryshe
afro 226 miliardė dollarė. Kjo
shifėr ishte e barabartė me dyfishin
e fondeve vjetore qė
zotėronte BE, ēka bėri qė Komisioni
Evropian tė lėshonte alarmin
duke u kėrkuar vendeve masa
konkrete pėr uljen e numrit tė aksidenteve
rrugore. Italia konsiderohet
si njė vend me risk mesatar
pėr sa i pėrket sigurisė rrugore
me rreth 14 tė vdekur nė 100 mijė
vetė. Por, sipas tė dhėnave zyrtare
pėr vitin 2000 humbjet e ekonomisė
italiane nga aksidentet ishin
afro 55 mijė miliardė lireta.
Njė evropian nė 80 tė tillė do
tė vdesė nė njė aksident rrugor,
dhe jeta e tij do tė ulet mesatarisht
me 40 vjet, shifėr kjo shumė
mė e lartė nga ajo qė sjellin
sėmundje mė tė rrezikshme natyrore.
Shifra nė dukje e ekzagjeruar
dhe shumė e madhe e humbjeve
qė sjell njė aksident pėr ekonominė
e njė vendi, ėshtė e lidhur
me zinxhirin e madh tė dėmeve
qė ajo shkakton. Nė fakt, humbjet
ekonomike janė shumėplanėshe.
Sė pari ato vijnė nga
humbjet e kapacitetit prodhues,
kostot humane, kostot sanitare
dhe ato materiale. Humbjet materiale
kanė tė bėjnė me shpenzimet
qeveritare qė bėhen pėr njė aksident,
tė sigurimeve, kostove administrative,
si pasojė e ndėrhyrjes
sė autoriteteve publike si policia,
zjarrfikėset, kostot gjyqėsore etj.
Shqipėria
Deri nė gusht tė kėtij viti humbėn
jetėn nga aksidentet nė
rrugė 258 qytetarė shqiptarė, qė
do tė thotė me afėrsi se ekonomisė
do t‘i mungojnė 23-46 miliardė
dollarė gjatė 70 viteve tė
ardhshme, aq sa ėshtė edhe
mosha mesatare e njė qytetari
shqiptar. Nė vit ky dėm mesatar
luhatet nga 331 deri nė 660 milionė
dollarė pėr ēdo individ. Kjo
shifėr kaq e madhe do tė ishte e
mjaftueshme qė Shqipėria tė asfaltonte
mbi 1400 kilometra rrugė
nacionale me standarde tė larta.
ose ėshtė 4-8 herė mė lartė se buxheti
mesatar vjetor qė investohet
pėr infrastrukturėn shqiptare nė
njė vit. Pėrfaqėsues tė Misionit
Policor Evropian nė Shqipėri,
Pameca, thanė se po punojnė qė
tė llogarisin mė saktė treguesin e
humbjes qė ekonomia shqiptare
pėson nga ēdo jetė e humbur nė
aksident e njė qytetari shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bunker.forumsq.net
 
AKSIDENTET
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bunker Forum :: ZONE E LIRE :: FOL dhe mos mbaj asnje fjale-
Kėrce tek: